Samoregulacja odnosi się do zdolności sportowca do zarządzania i kontrolowania własnych emocji, myśli i zachowań. Pozwala osiągnąć określone cele lub utrzymać optymalną wydajność. Samoregulacja jest sportowcom niezbędna, ponieważ ta umiejętność uczy regulować poziom energii i napięcia, monitorować emocje i kontrolować impulsy. Tym samym, samoregulacja uczy sportowców jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami, które mogą napotkać.
3 kluczowe elementy samoregulacji
Strategie samoregulacji mogą obejmować trzy kluczowe elementy, które obejmują:
- samoświadomość i autorefleksja – czyli regularne analizowanie swoich wyników. Pozwala to zidentyfikować swoje mocne i słabe strony oraz obszary wymagające poprawy.
- regulacja emocjonalna – jest to nauka kontrolowania swoich reakcji emocjonalnych, koncentracji i pozytywnego kierowania się swoimi emocjami, co pozwala osiągać najlepsze wyniki, nawet pod presją.
- motywacja – stan gotowości do podjęcia określonego działania, swego rodzaju wewnętrzny napęd, który pozwala pozostać skupionym, zwłaszcza w obliczu przeszkód.
Korzystanie ze smartfona i samoregulacja
Chociaż istnieje wiele badań na temat korzystania ze smartfonów w sporcie, zwykle koncentrują się one na tym, jak sportowcy korzystają z mediów społecznościowych, a nie na innych aspektach urządzenia.
Istnieje wiele powodów, dla których sportowcy używają swoich smartfonów podczas treningów lub zawodów – i te powody nie obejmują tylko aktualizacji statusu lub transmisji na żywo z sesji treningowej. Sportowcy mogą używać swoich urządzeń mobilnych, aby uzupełnić swoje zachowania samoregulacyjne. Smartfony pozwalają sportowcom na autorefleksję nad wynikami. Dają im natychmiastowy dostęp do notatek, dzięki czemu mogą zapisywać swoje przemyślenia i kluczowe aspekty treningowe oraz notować, co poszło dobrze, a co należy poprawić.
Mogą również pozwolić im poprawić regulację emocjonalną poprzez słuchanie muzyki. Założenie słuchawek przed zawodami może pomóc sportowcom uspokoić emocje. To z kolei niejednokrotnie pozwala wyciszyć negatywne emocje, takie jak stres lub niepokój oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi, szczególnie przed meczem lub zawodami.