odżywianie
zdrowie
odchudzanie

Co się dzieje z tkanką tłuszczową gdy zostaje "spalona"?

Monika Zapart
https://www.dietetykabiochemika.pl/
2022-12-17
avatar
Co się dzieje z tkanką tłuszczową gdy zostaje "spalona"?

Nadmierna tkanka tłuszczowaJeżeli skupimy się na temacie zrzucania zbędnych kilogramów, dojdziemy do wniosku, że to naprawdę niesamowite zjawisko. W jednej chwili nadwyżka kilogramów, po zastosowaniu zdrowych posiłków i aktywności fizycznej, po prostu znika.

To gdzie się podział ten tłuszcz?

"W przyrodzie nic nie ginie", tak samo jest w przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie ma takiej możliwości, by ot tak zniknęła. Warto sobie przypomnieć lekcję chemii i prawo zachowania masy. 

Masa substratów musi być równa masie produktów. W odpowiedzi na pytanie: Co powstaje w wyniku spalania tkanki tłuszczowej? Oczywiście jest to woda i dwutlenek węgla.


Nadmierna tkanka tłuszczowa

Co z tym tłuszczem?Jak to się dzieje? W naszym organizmie lipidy składają się z trzech związków organicznych:

  • tlenu (O)
  • węgla (C)
  • wodoru (H)

Podstawową funkcją tkanki tłuszczowej jest przechowywanie energii.

W momencie spalania tkanki tłuszczowej, wiązania w trójglicerydach są rozrywane tworząc w ten sposób energię. Powyżej wymienione pierwiastki muszą znaleźć nowe miejsce, dlatego zaczynają łączyć się w nowe związki. Tak powstaje woda (H2O) i dwutlenek węgla (CO2), które wydalane są z organizmu.


Co z tym tłuszczem?

Znaczenie procesów metabolicznychBadania prowadzone w USNW w Sydney, wykazały że do spalenia 10 kg tłuszczu, potrzeba aż 29 kg tlenu! W tym procesie, organizm "wyprodukuje" 28 kg dwutlenku węgla i aż 11 kg wody. 

Od razu wspomnę, że szybsze oddychanie nie spowoduje, że schudniemy. Natomiast trening w warunkach tlenowych - jak najbardziej.

Nie da się pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w inny sposób niż poddanie go procesom metabolicznym, które odbywają się w  mitochondriach naszych komórek. Wiąże się to jednak z ćwiczeniami fizycznymi, które można wykonywać na wiele różnych sposobów. Dlatego zostańmy przy dobrze znanych nam metodach. 


Monika Zapart
2022-12-17
odżywianie
zdrowie
odchudzanie

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione w serwisie SLYFE są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora i administratora Serwisu SLYFE jest zabronione.