Jedna z podstawowych zasad judo mówi „ustąp, aby zwyciężyć”. Czy należy tę zasadę rozumieć dosłownie? W tym stwierdzeniu zawarty jest głęboki sens. Według profesora Jigoro Kano, to wykorzystanie utraty równowagi przeciwnika do wykonania własnej techniki. Ten, kto tak robi, ma szansę na zwycięstwo. Jakie czynniki z psychologicznego punktu widzenia decydują
o powodzeniu w walce sportowej? Czynniki te integralnie związane są z całym procesem treningowym. Obejmują okres przedstartowy, startowy oraz start w zawodach najwyższej rangi światowej. Należy pamiętać, że trening i zawody sportowe to integralna współpraca ciała i umysłu. To okres „budowy psychiki”. Samodyscyplina to najwłaściwsze określenie jakim można scharakteryzować ten czas. Obejmuje dobrze wykonaną pracę treningową, zgodnie z zasadą, że „dzień bez dobrze przepracowanego treningu jest dniem straconym”.
W treningu nie może być fuszerki, należy być świadomym tego jak się trenuje. Podstawowym kanonem, który ma duże znaczenie psychologiczne jest fakt, że trening to nie spotkanie towarzyskie, lecz praca, której perfekcyjne wykonanie to przybliżenie do wyznaczonego celu. O swoim przygotowaniu psychofizycznym w książce „Na oceanie nie ma ciszy”, mówi Aleksander Doba, kajakarz, który został Podróżnikiem Roku 2015 „National Geographic”; człowiek, który przepłynął kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej, a następnie z Europy do Ameryki Północnej.