lifestyle
organizacja sportowa
środowisko

Eko rozwiązania w sporcie

Zespół SLYFE
2024-01-06
avatar
Eko rozwiązania w sporcie

Jak kluby sportowe mogą być bardziej zrównoważone?Istnieje wiele sposobów, jak klub sportowy może dokonać pozytywnych zmian na rzecz ochrony środowiska. W przyszłości może się okazać, że niektóre z tych zmian staną się wymogami prawnymi, więc dobrym pomysłem jest rozpoczęcie promowania zrównoważonego rozwoju już teraz.

Strategia zrównoważonego rozwoju jest integralną częścią każdego nowoczesnego klubu sportowego. Oznacza to poszukiwanie sposobów na bycie bardziej przyjaznym dla środowiska, korzystanie ze zrównoważonych produktów, zmniejszenie śladu węglowego i minimalizacja negatywnego wpływu klubu na planetę.

Mimo, że wszystko to wydaje się przytłaczające lub nierealne – wcale nie musi takie być. Niezależnie od tego, jakie kroki podejmie dziś Twój klub, będzie to poprawa w stosunku do dnia poprzedniego, więc warto zacząć już dziś. Kluczowym elementem planu powinno być opracowanie sposobu w jaki klub, członkowie i sympatycy mogą: ograniczać, ponownie wykorzystywać i poddawać recyklingowi różnego rodzaju produkty.

Oto kilka pomysłów. Być może niektóre z nich już realizujesz, a może kilka z nich będą motorem napędowym do wprowadzenia nowych inicjatyw w Twoim klubie.

Zobacz też: Szukam klubu sportowego idealnego dla rozwoju kariery


Sport i ekologia – czyli moda w stylu „eko”1. Strój sportowy z recyklingu

Klub sportowy może poddać recyklingowi stroje sportowe i obuwie wszystkich swoich członków i kibiców, gdy się zużyją. Na przykład w Wielkiej Brytanii istnieje portal Re-match, na którym można kupować, sprzedawać i poddawać recyklingowi artykuły sportowe. 

Sal's Shoes to kolejna fenomenalna organizacja charytatywna, która do tej pory pomogła w recyklingu 1,5 miliona par używanych butów dziecięcych w 44 krajach na całym świecie. Być może warto zaangażować się i nawiązać współpracę z innymi klubami w okolicy lub innych ligach?

2. Podróże

Zredukowanie liczby przejazdów samochodem miałoby znaczący wpływ na zbiorowy ślad węglowy, dlatego warto rozważyć wspólne korzystanie z samochodu podczas meczów i wydarzeń sportowych lub zorganizować autokar albo minibus, aby gracze nie jeździli własnymi samochodami. Może to również okazać się dużo korzystniejsze finansowo. 

Gwoli możliwości, warto też rozważyć dotarcie na trening pieszo lub rowerem. Ograniczenie niepotrzebnego korzystania z samochodu pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Według najnowszych badań, jazda rowerem może o 30% zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca czy wylewu. 

3. Infrastruktura sportowa

Stadion lub boisko, jak również wszystkie inne obiekty są bijącym sercem klubu. Są one również źródłem większości śladu węglowego klubu i jego wpływu na środowisko. Absolutnie nie chcemy tu nikogo wpędzać w poczucie winy, sugerujemy jedynie kilka różnic, które można wprowadzić, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i dokonać pozytywnej zmiany.


Ograniczenie zużycia energiiEnergia odnawialna (słoneczna, wiatrowa i wodna) staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ kraje starają się poprawić swoją równowagę środowiskową. Jednak energia elektryczna jest również wytwarzana poprzez przetwarzanie i spalanie paliw kopalnych, które nadal stanowią znaczną część produkcji energii. 

  • Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez klub sportowy jest jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i oznacza mniej odpadów oraz niższą emisję dwutlenku węgla.
  • Przejście na żarówki LED może poprawić efektywność energetyczną, a systemy oświetlenia z regulacją czasową i suszarki do rąk to proste kroki, które pomagają oszczędzać energię.
  • Warto upewnić się, że budynek siedziby klubu i wszystkie powiązane z nim obiekty są dobrze izolowane, bo to oznacza mniejsze zużycie energii na ogrzewanie w zimie.
  • Samochody elektryczne w przyszłości będą prawdopodobnie tańsze i bardziej dostępne, więc klub sportowy z własną stacją ładowania może stać się bardziej atrakcyjny.
  • Sadzenie nowych drzew wokół obiektu sportowego to mądre rozwiązanie długoterminowe. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, pomagają zapobiegać powodziom i zapewniają cień w upalne dni.
  • Innym rozwiązaniem jest instalacja paneli słonecznych. Jest to duża inwestycja, ale może pomóc obniżyć koszty energii w przyszłości.

Przy tak ogromnych wyzwaniach może wydawać się, że pojedyncze osoby i kluby nie będą w stanie nic zmienić – ale to nieprawda. Każde pozytywne działanie, które podejmiesz, odegra rolę w uczynieniu świata bardziej zrównoważonym miejscem.

Wspieranie lokalnych producentów

Odległości pokonywane przez niektóre produkty spożywcze mogą być zdumiewająco wielkie, co przyczynia się do zanieczyszczenia planety. Zakupy u lokalnych producentów i wspieranie firm w swojej okolicy jest świetnym rozwiązaniem dla zrównoważonego rozwoju środowiska.

Koszty mogą stanowić istotną barierę, to zrozumiałe. Supermarket może być tańszy niż sklep spółdzielczy ze względu na ekonomię skali, jednak kontakt z lokalnymi producentami i firmami wspierają twoją społeczność i nigdy nie wiadomo, czy przy okazji nie pozyskasz sponsora klubu.


Powiedz "nie" plastikowiWedług National Geographic, tworzywa sztuczne jednorazowego użytku stanowią 40% plastiku wytwarzanego każdego roku. Niewiarygodne jest to, że połowa wszystkich kiedykolwiek wytworzonych tworzyw sztucznych, została wyprodukowana w ciągu ostatnich 15 lat!

Przedmioty takie jak plastikowe torby zwykle używane są tylko przez kilka minut, ale ich degradacja trwa setki lat. Jak więc klub sportowy może działać lepiej? Zmień podejście na bardziej innowacyjne i odważne, aby ograniczyć lub zastąpić plastik, gdzie tylko możesz.

Zamiast używać plastikowych kubków w barze, przygotuj własne kufle klubowe! Pomyśl o zainstalowaniu fontanny z wodą, aby ludzie mogli przynosić własne butelki i uzupełniać je. Może da się zastąpić plastikowe produkty drewnianymi lub wykonanymi z innych materiałów wielokrotnego użytku?

Wiele różnego rodzaju procesów, obecnych w funkcjonowaniu organizacji sportowych może być potencjalnie objętych recyklingiem. Warto rozważyć zmianę podejścia i zastanowić się czy jest coś do ulepszenia w Twoim klubie. 


Zespół SLYFE
2024-01-06
lifestyle
organizacja sportowa
środowisko

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione w serwisie SLYFE są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora i administratora Serwisu SLYFE jest zabronione.