kariera sportowa
świat sportu

Jak dobrze radzić sobie w grze zespołowej?

Zespół SLYFE
2023-12-30
avatar
Jak dobrze radzić sobie w grze zespołowej?

W każdym sporcie zespołowym losy drużyny z pewnością pójdą w lepszym kierunku, jeśli zawodnicy będą myśleć o sukcesie zespołu, a nie o osobistej chwale. 

W drodze, która ma prowadzić do określonego celu drużyny, konieczna jest znajomość, w którą stronę zmierzamy jako team i umiejętności odpowiedniej nawigacji, dzięki której nie będziemy zbaczać z obranego razem kursu.


Co sprawi, że będziesz świetnym graczem zespołowym?Idealny członek zespołu to ktoś, kto zawsze wykracza poza wymagane minimum i podnosi na duchu całą drużynę, gdy jest to najbardziej potrzebne. Może to być naturalny lider zespołu, stojący na czele całej „ekipy” oraz motywujący innych, lub może preferować rolę oddolną, inspirując wszystkich pozostałych zawodników swoją niestrudzoną, ciężką pracą. 

Jednak co najważniejsze, dobry gracz zespołowy to ktoś, kto zawsze potrafi pobudzić zespół do bycia lepszym. Opracowaliśmy 6 cech, które są kluczem do bycia świetnym graczem zespołowym.


Jakie cechy posiada świetny gracz zespołowy?By zostać wybitnym graczem zespołowym należy pamiętać o poniższych 6 kluczowych zasadach. Pomogą one w rozwoju osobistym zawodnika i całego zespołu. Jeśli każdy będzie postępował w następujący sposób, efekt będzie zwielokrotniony, a drużyna jeszcze silniejsza.

1). Komunikacja i współpraca

Zespół, który ze sobą nie rozmawia, nie jest w ogóle zespołem. Informuj członków grupy o rozwoju sytuacji i wspólnych celach, a będziecie pracować razem znacznie wydajniej. Jako członek zespołu jesteś odpowiedzialny za skuteczną komunikację z innymi. Gracze, którzy dobrze się komunikują, są otwarci na innych, chętnie wyrażają swoje zdanie i dzielą się pomysłami.

Dobra komunikacja oznacza również oferowanie konstruktywnej krytyki na temat tego, jak inni mogą lepiej funkcjonować w drużynie. Dobry członek zespołu nigdy nie boi się zabrać głos, gdy czuje, że to konieczne. Równowaga w drużynie zostanie osiągnięta, jeśli gracze zachowają szacunek i pozytywne nastawienie podczas dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Jakie są korzyści z dobrej komunikacji? Zarówno na boisku, jak i poza nim, zespoły będą musiały stawić czoła wyzwaniom. Dobra komunikacja jest tutaj punktem wyjścia. Wspólne szukanie rozwiązań, pomaga drużynie lepiej funkcjonować na boisku i zbliża zawodników do siebie poza nim.

Na boisku współpraca jest integralną częścią sukcesu, szczególnie gdy sprawy nie idą zgodnie z planem. Możesz mieć szczęście, jeśli indywidualne popisy i błyskotliwość zawodników od czasu do czasu podniesie twoją drużynę w trakcie meczu, ale większość sukcesów zespołu będzie wymagała pełnego zaangażowania od każdego z jej członków.

Warto przeczytać o tym jak szukać klubu idealnego dla rozwoju kariery

2). Umiejętność słuchania

Komunikacja zawsze działa w dwie strony. Oferowanie swoich przemyśleń i wskazówek dla całego zespołu i poszczególnych zawodników jest ważne, ale samemu też trzeba umieć przyjmować rady. 

Drużyny powinny być otwartym forum, na którym każdy gracz ma takie samo prawo do wyrażania swoich myśli. Dla zawodnika, który zawsze opowiada się za etosem zespołu, aktywne słuchanie jest niezbędne – bo pomysły innych ludzi są równie ważne.

Umiejętność słuchania zdecydowanie zwiększy pozytywne nastawienie między zawodnikami. Mimo, że postać lidera zespołu jest ważna, to trzeba pamiętać, że ostra krytyka innych i zamknięcie na informacje zwrotne tworzy w zespole negatywną atmosferę i sprawi, że uprawianie sportu będzie znacznie mniej przyjemne dla wszystkich.

Świetny gracz zespołowy jest przede wszystkim dobrym słuchaczem, a dopiero w drugiej kolejności dobrym mówcą.

3). Aktywna część zespołu

Prawdziwy gracz zespołowy odgrywa aktywną rolę w rozwiązywaniu problemów zarówno podczas treningów, jak i w dni meczowe. Zespół zwykle spędza ze sobą znaczną ilość czasu, zatem zawsze lepiej jest się dobrze dogadywać. Jeśli jesteście zgraną grupą, która lubi spędzać razem czas, na przykład podczas imprez integracyjnych lub weekendów, zadbajcie o to, by wszyscy uczestniczyli w zabawie.

Oczywistym jest, że nie wszyscy muszą się lubić i świetnie ze sobą dogadywać w każdej sytuacji. Mimo wszystko, warto jednak dołożyć starań, by żyć ze sobą w dobrych stosunkach na co dzień, bo przełoży się to na współpracę i wsparcie podczas meczów. Będąc członkiem drużyny, dołóż szczególnych starań, aby wziąć udział we wszystkich działaniach zespołowych, które odbywają się poza boiskiem. 

Z kolei, gdy do zespołu dołączają nowi gracze, należy zadbać o ich natychmiastową integrację. Wewnętrzne kliki mogą tworzyć podziały między członkami zespołu, które najpewniej okażą się szkodliwe dla całościowej harmonii i wydajności teamu. 

4). Szanuj innych wokół siebie

Dobra komunikacja i integracyjne środowisko wymagają jednej rzeczy, która powinna być kluczowa we wszystkim, co robisz – szacunku.

Odnoszenie się z szacunkiem do innych zawodników, trenerów, i oczywiście całego sztabu ludzi pracujących dla dobra zespołu, jest kluczowym elementem bycia dobrym graczem zespołowym. Inni członkowie drużyny trenują dla dobra zespołu tak samo jak Ty, więc zasługują na szacunek tak samo jak Ty.

Jeśli udzielasz porady koledze z drużyny, rozmawiaj z nim jak równy z równym i nie wywyższaj się. Odniesiesz w ten sposób dużo większy sukces i z pewnością będziesz traktowany podobnie. Bądź konsekwentny w swoich działaniach. Nie zamieniaj swojego zespołu w boisko szkolne, znęcając się nad innymi członkami lub czyniąc z nich obiekty żartów. 

5). Elastyczność

Jako zespół będziecie rosnąć, rozwijać się i otwierać na nowe doświadczenia. Być może pojawi się nowy trener, nowy personel lub zmieni się strategia organizacyjna. Zawsze staraj się dostosować do zmian i jak najlepiej je wykorzystać. 

Bycie elastycznym podczas pracy w zespole oznacza dopasowanie się do zmiany niezależnie od okoliczności. Jeśli zespół zdecyduje się na nowy kierunek, możesz albo dąsać się z powodu tych zmian, albo w pełni to zaakceptować i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać zespół na właściwym torze. Dobry gracz zespołowy zawsze stara się być elastyczny i profesjonalny. 

Baza klubów sportowych – znajdź klub dla siebie!

6). Zaangażowanie w sprawę i chęć zwycięstwa

Jako gracz zespołowy, chcesz przyczynić się do wspólnego sukcesu najlepiej jak potrafisz. Wykazywanie poświęcenia i motywacji na boisku może mieć znaczący wpływ na kolegów z drużyny i trenerów, a także pomóc w ukształtowaniu gracza, który stawia drużynę na pierwszym miejscu.

Niezależnie od tego, czy jesteś na boisku podczas meczu, czy pracujesz nad różnymi umiejętnościami technicznymi w trakcie treningu, bądź zawsze zaangażowany, miej pozytywne nastawienie i ogromną motywację. Zarażaj innych członków drużyny dobrą energią i dawaj z siebie wszystko.

Taki poziom zaangażowania odbija się na innych, sprawiając, że pozostali są również bardziej skłonni do przyjmowania pozytywnego nastawienia. W konsekwencji takie działanie stworzy zespół, który będzie oddany sprawie, co bez wątpienia przełoży się na sukces.


Drużyna to siłaPamiętajmy, że drużyna jest po to, by brać udział w rywalizacji i w tej rywalizacji wygrywać. Jako gracz zespołowy musisz wykazywać chęć pokonania przeciwników oraz wysoki poziom zaangażowania i pasji. Pamiętaj żeby szanować siebie i innych, ciężko pracować i wzajemnie się wspierać!


Zespół SLYFE
2023-12-30
kariera sportowa
świat sportu

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione w serwisie SLYFE są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora i administratora Serwisu SLYFE jest zabronione.