zdrowie
suplementacja
regeneracja

Doping w sporcie – czyli jak „koksują się” sportowcy

Monika Zapart
https://www.dietetykabiochemika.pl/
2023-12-02
avatar
Doping w sporcie – czyli jak „koksują się” sportowcy

Substancje dopingujące w sporcieO dopingu w sporcie słyszy się dość często, szczególnie gdy olimpijscy sportowcy są oskarżani o zażywanie nielegalnych substancji, a tłumaczą się środkami przepisanymi przez lekarza w okresie ostatnio przebytej choroby.

Ten artykuł nie będzie o beta-blokerach zwiększających wytrzymałość, siłę i koncentrację. Nie będzie również o pseudoefedrynie, pobudzającej ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Nie będzie również o substancjach, których efektem jest rozszerzenie dróg oddechowych. Ten artykuł poświęcony będzie substancjom, po które sięga większa grupa sportowców sylwetkowych i amatorów.


Hormony w sporcieSubstancje stosowane przez sportowców to tak naprawdę HORMONY, a poniżej przedstawię fakty i skutki ich stosowania, czyli tzw. „grzebania widelcem w oku”. 

1). INSULINA: hormon peptydowy, który wydzielany jest przez komórki beta-trzustki, obniża on stężenie glukozy we krwi. Umożliwia rozkład glukozy i zwiększa transport aminokwasów do tkanek. Działanie insuliny jest anaboliczne (czyli budujące). W szybkim tempie zwiększa tempo syntezy białek mięśniowych, a to przekłada się na szybki przyrost masy mięśniowej. 

Ważne!

 1. Bez odpowiedniego bodźca treningowego przyrost masy może okazać się innej proporcji, niż byśmy tego oczekiwali (czyli masy tłuszczowej).
 2. Przedawkowanie może doprowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego, a regularna i długoterminowa hipoglikemia może doprowadzić do uszkodzeń ośrodka układu nerwowego.
   

2). T3: czyli trójjodotyronina (lub trijodotyronina) to jeden z hormonów tarczycy, który reguluje metabolizm organizmu. Jego wyższe stężenie może prowadzić do szybszej przemiany materii poprzez regulowanie tempa metabolizmu tłuszczów, białek i węglowodanów oraz zwiększonej wydolności sportowej. Wpływa również na siłę i regenerację mięśni.

Ważne!

 1. Przedawkowanie może prowadzić do przyspieszonego bicia serca, drżenia rąk, nadmiernej utraty masy ciała, problemów ze snem i skupieniem.
   

3). TESTOSTERON: męski hormon płciowy, który odgrywa ważną rolę u sportowców. Testosteron, choć jest hormonem męskim, jest również naturalnie produkowany przez kobiety (posiadają jednak znacznie mniejsze stężenie). Stosowanie testosteronu egzogennego ma wpływ na rozwój masy mięśniowej, siłę i wytrzymałość. Brzmi jak „3 w jednym, które zdecydowanie potrzebuję”? Jednak, aby uzyskać te efekty, musisz regularnie ćwiczyć. I muszą to być bardzo konkretne treningi, dobrze zaplanowane, najlepiej przez osobę, która się na tym zna i wie o stosowaniu tych specyfików. W innym wypadku wymarzony przyrost masy mięśniowej będzie tylko przyrostem masy tłuszczowej. 

Ważne!

 1. Skutki uboczne stosowania testosteronu to m.in.: zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienie tętnicze, zwiększenie lipidów we krwi…
 2. Pewnie myślisz, „więcej zysków niż kosztów – może warto?”. To teraz przygotuj się na prawdziwie widoczne skutki stosowania testosteronu:
   
 • Wypadanie włosów na głowie
 • Problemy trądzikowe (głównie na plecach)
 • Podlanie wodą
 • Przerost prostaty
 • Zmniejszenie penisa i zwiększenie objętości jąder
 • Zmiany nastroju (podobnie jak u kobiet w ciąży)
 • Przyjmowanie substancji – przez zastrzyk w pośladek

Czy naprawdę warto stosować doping?Układ hormonalny w organizmie jest jak pajęczyna, a hormony jak każda jej nitka. Chcesz pociągnąć za jedną, a cała się ugina. Nie da się przyjmować jednej substancji, której zwiększony udział w organizmie nie pociągnie za sobą innych konsekwencji. 

Najlepszym naocznym pokazaniem skutków ubocznych przyjmowania hormonów są kobiety i stosowane przez nie środki antykoncepcyjne. Choć w dzisiejszych czasach leki te są przebadane wzdłuż i wszerz, to wciąż stosowanie ich przynosi wiele skutków ubocznych, których z pewnością nie klasyfikowalibyśmy jako efekt przyjmowania pigułek.

Należy pamiętać, że układ hormonalny jest bardzo delikatny. Jak napisałam w pierwszej części artykułu, przyjmowanie hormonów przez osoby zdrowe jest jak „grzebanie widelcem w oku”. Może się uda, ale jak się nie uda, to konsekwencje mogą być bardzo poważne. 

Czy warto stawiać życie w zdrowiu na szali z efektowną sylwetką, którą de facto można zbudować bez dopingu? Czy warto stawiać życie w zdrowiu na szali z chęcią szybszego poprawienia wydolności i siły? 

Dla mnie odpowiedź jest prosta, a Ty zdecyduj sam.


Monika Zapart
2023-12-02
zdrowie
suplementacja
regeneracja

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione w serwisie SLYFE są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora i administratora Serwisu SLYFE jest zabronione.