odżywianie
zdrowie
wartości odżywcze

Dieta sportowca w święta

Dieta sportowca w święta

Dieta to słowo, które kojarzy się z przykrym czasem, w którym ośrodek głodu i sytości ma inne pragnienia, a ciało jako jednostka ich nie spełnia. W tym okresie wygrywa silna wola założeń, postanowień czy celów, a wcale nie apetyt. Czy w święta trzeba trzymać dietę, by nie stracić wypracowanych efektów?

W pierwszej kolejności należy postawić sobie pytanie czy nasz cel, dla którego jesteśmy na diecie to priorytet, np. do zawodów, w których trzeba „zrobić wagę” lub po prostu chęć zmiany proporcji sylwetki. Jeżeli jesteś w tej pierwszej grupie, to niestety ale musisz trzymać dietę i liczyć kalorie, i na pewno dobrze o tym wiesz :) 

Artykuł bardziej poświęcę tej grupie, która w cale nie musi, a jednak bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii bilansu energetycznego, proporcji oraz makro i kalorii. 


5 dni to wcale nie tak dużoŚwięta (Boże Narodzenie i Wielkanoc) to zaledwie kilka dni dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę proporcję, to dokładnie 1% z całego roku. Czy w jakiejkolwiek „inwestycji” taka wartość jest znacząca? Oczywiście, że nie. Czy jest to odchudzanie, czy budowanie sylwetki – 5 dni z całego roku, o ile cały ten rok pracujesz nad osiągnięciem celu – absolutnie nie jest znaczący! To tak, jakby osoba niezwiązana ze sportem w 3 dni Świąt Bożego Narodzenia ćwiczyła bardzo solidnie… Nawet 3 razy dziennie. I co? Zmieni się coś? Może delikatnie poziom wody… Ta osoba nie schudnie 10 kg i wcale nie będzie po 3 dniach zdrowa.

By zmieniać sylwetkę, potrzebna jest dyscyplina, czas i cierpliwość. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Tak i w święta, nie zaprzepaścisz swoich całorocznych starań, jak zjesz pierogi babci. Święta to czas z rodziną, który ma być ciepły, beztroski i szczęśliwy. Czasem nie warto w tym czasie robić przykrości bliskim, którzy właśnie przygotowując święta, okazują nam swoją miłość.


Zdrowy rozsądek to podstawaW każdym domu święta mogą się różnić, możesz też nie lubić uczucia „przejedzenia”. Wtedy wkracza zdrowy rozsądek i zastosowanie kilku przydatnych sztuczek:

 1. Jedz powoli – wtedy nikt nie zarzuci Ci, że już zjadłeś/aś, więc trzeba nałożyć Ci więcej.
 2. Spróbuj każdej potrawy, na którą masz ochotę nakładając małe porcje. Nałóż sobie po jednym pierogu, jednym dzwonku karpia – nie trzeba zjadać ich od razu kilka sztuk, jak na stole jest dużo innych pyszności.
 3. Skupiaj się na wartościowych potrawach. Wigilia to w dużej części potrawy rybne, które są źródłem białka, zdrowych tłuszczy i witamin. Jeżeli w Twoim domu podaje się wyłącznie smażonego karpia – sprawdź mój poniższy przepis! Gwarantuję, że nawet zwolennicy smażonej ryby będą zachwyceni tą wersją, jak i osoby, które karpia nie lubią.
 4. Szukaj warzyw! Warzywa ułatwią perystaltykę jelit po ciężkim posiłku. W Twoim domu jest tylko sałatka jarzynowa z dużą ilością majonezu? Zrób sałatkę grecką ze świeżych warzyw, chrupiącą i soczystą. Dobrze wygląda na stole i może trochę poleżeć, jeżeli nie doprawisz bezpośrednio samej sałatki, tylko przygotujesz osobno dressing.
 5. Jedz tylko te ciasta, które naprawdę Ci smakują w niewielkich porcjach. Po jednym posiłku zjedz sernik, po innym sięgnij po makowca. Nie trzeba jeść 5 kawałków ciasta przy jednej kawie.
 6. Zrób przerwy między posiłkami. Najgorsze co możesz zrobić, to jeść cały dzień. To prosta droga do wzdęć i nieprzyjemnego samopoczucia. Pauzy są potrzebne dla organizmu. Jest pora karmienia, w której wszystkie narządy układu trawiennego funkcjonują na wysokich obrotach, dlatego powinien być też czas na przerwę, gdy te się regenerują.
 7. Pij dużo wody. Nawodnienie jest ważnym elementem, o którym pamięta się na co dzień. W święta zastępuje się ją kolorowymi napojami „bo przecież jak to wodę w święta”.


Pamiętając o powyższych 7 zasadach, przejdziesz przez święta z lekkim brzuchem i bez większych wyrzutów sumienia. Ale jeżeli uwielbiasz przepych i obżarstwo, to i tak te 3 dni nie będą miały realnego wpływu na Twoją sylwetkę :) Jedynie na Twoje samopoczucie. 

Nie ma więc potrzeby wyciągania swoich pojemników, odważania karpia przy stole, czy wypytywania ile łyżek majonezu jest w sałatce. Czasem wystarczy przypomnienie sobie głównych zasad i odrobina zdrowego rozsądku. 


Przepis na karpia pieczonego w pomarańczachSkładniki:

 • 1-2 filety z karpia
 • 2 pomarańcze
 • 2 cytryny
 • 1 łyżka miodu, syropu daktylowego lub klonowego
 • sól spożywcza
 • migdały całe (do ozdoby)

Przygotowanie:

 1. Wyciśnij sok z 1 cytryny. Rybę umyj pod bieżącą wodą, polej sokiem z cytryny i odstaw na 5-10 minut. Następnie opłucz ponownie rybę.
 2. Wyciśnij sok z 2 pomarańczy i 1 cytryny. Przelej do naczynia, dodaj miód lub syrop i wymieszaj.
 3. Filet z karpia ułóż w żaroodpornej brytfannie, w kilku miejscach natnij skórę nożem i przypraw solą. Polej rybę przygotowanym sokiem i upewnij się, żeby wciekł on wszędzie. Na koniec posyp rybę migdałami (można je trochę pokruszyć lub dodać w całości).
 4. Wstaw rybę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 30-40 minut. Gotowe! Karp pieczony jest zdecydowanie smaczny i bardzo ładnie wygląda, gdy podaje się go do stołu.


Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga olgasmile.com. Przepis ten gości u mnie na święta już któryś raz z rzędu i mogę polecić go całą sobą.

Dbajcie o siebie i swoich bliskich. Święta to wspaniały czas, w którym należy zapomnieć o sobie i swoim codziennym życiu, a cieszyć się rodziną.

Wesołych Świąt! :)


Przepis na karpia pieczonego w pomarańczach
Monika Zapart
2023-12-16
odżywianie
zdrowie
wartości odżywcze

Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia, itp.) przedstawione w serwisie SLYFE są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora i administratora Serwisu SLYFE jest zabronione.